Loading color scheme

Konference StartUpy – Rizika, Příležitosti & Financování

Postarají se startupy o budoucí rozkvět našeho kraje?

Ve velmi neobvyklém prostředí expozice Sexmisie liberecké iQLANDIE se odehrál první ročník odborné konference StartUpy – rizika, příležitosti a financování. Na pět desítek spokojených účastníků prošlo náročným celodenním programem kde získali velmi přesné shrnutí o co u startupů jde, jak fungují, v jakém rámci se pohybují. Někteří posluchači dostali odpověď na otázku, zda je to vhodný postup právě pro ně a jiní si zase ujasnili, zda by chtěli a měli do této oblasti směřovat své osobní investice.

Rozjezd v režii veřejných institucí

Prvním vystoupením byla společná prezentace Českomoravské záruční a rozvojové banky a Technologické agentury České republiky. Tvoří totiž spolu s dalšími institucemi tzv. Team Česko, a právě ten se inovacemi, novými technologiemi i jejich financováním už nějakou dobu zabývá. Nemohlo scházet vystoupení expertky CzechInvestu Markéty Havlové. Moderátor akce Jan Žíla ji uvedl slovy: Co neví o startupech Markéta Havlová, to nestojí za vědění. Markéta Havlová uvedla: „CzechInvest má pro start-upy celou škálu projektů a podpor, a to pro různé fáze jejich vývoje. Pracujeme jak s začínajícími podnikateli, kterým poskytujeme mentory, tak s vyspělejšími firmami, kterým pomáháme s prosazením se v zahraničí díky akceleračním programům. V Londýnském akcelerátoru pobývá na tři měsíce například společnost Hardwario, která je z Liberce. Pro start-upy máme připraven až do 1 mil. Kč na globální expanzi a do roku 2020 bychom chtěli podpořit na dvě stě firem z regionů. Prostřednictvím naší regionální pobočky jsme podnikatelům a také institucím jako je nově vzniklý podnikatelský inkubátor v kraji blíže a jsme tak schopni s nimi spolupracovat přímo v kraji“. Pohled veřejných institucí doplnil Philipp Roden, šéf libereckého krajského inkubátoru Lipo.Ink, který podrobně rozebral možnosti, které jeho instituce může poskytnout rozvíjejícím se firmám.

A co na to soukromý sektor?

Následoval ostrý řez a ke slovu přišli praktici ze soukromé sféry. Jan Pekař z investorské společnosti Touzimsky kapital vysvětlil časovou osu vývoje financování úspěšných projektů a promluvil o své osobní zkušenosti s řízením vstupu a nyní i exitu své firmy z vyhledávače letenek Kiwi.com, který by měl přinést zhodnocení vkladu v řádu tisíců procent. Podle Pekaře je důležité soustředit se na projekty s globálním dopadem. Navázal Michael Kabát ze soukromého inkubátoru StartUpStart, kde se především zabývají vzájemným laděním představ začínajících firem a investorů. Na začátku se oba světy dosti míjejí a úkolem inkubace je vyhraněné postoje obrousit a pokud je to možné, napasovat je na sebe tak, aby se projekt mohl rozběhnout.

Liberecký manažer Jiří Šolc rozebral stav projektu Nový Perštýn, kde by mělo vzniknout inovativní centrum vybavené špičkovou infrastrukturou, ale i příslušnými ubytovacími kapacitami a službami. Výhodou je napojení na centrum města a pěší dostupnost potřebných institucí. „Pokud se v inkubátorech rozjedou nové firmy, my to vítáme. Inkubátor jsou jesle a my chceme být jakousi školkou, kam firmy přejdou, pokud příliš vyrostou. U nás dostanou datovou i výpočetní kapacitu ale i byty, školy i stravování pro své experty. Mají tak šanci dosáhnout další skokový růst, další zastávkou pak může být třeba liberecká průmyslová zóna“ dodává Šolc.

A školství?

Jaroslav Demel z Technické univerzity představil Student Business Club. Sdružuje studenty, kteří mají přirozený zájem o byznysovou sféru. Zčásti mají své firmy, zčásti pracují při studiu pro přední místní zaměstnavatele. Klub je pro ně platformou kde se mohou setkávat, vyměňovat si zkušenosti ale i získávat informace o soutěžích a grantech po celém světě. Zájmem regionu je udržet zde tyto aktivní lidi i po skončení studia.

Největší ovace sklidil příspěvek Michala Hrabího z univerzitního spin-offu Phonexia, který je světovým lídrem v oblasti hlasových technologií a jeho výrobky používají přední světoví hráči od policejních složek až po pojišťovny. Michal Hrabí vedl řadu let Jihomoravské inovační centrum (JIC), které získalo podporu veřejných institucí po odchodu jednoho velkého regionálního zaměstnavatele, jemuž skončily investiční pobídky. Hrabí prohlásil: „Region vnímal riziko brzkého odchodu i dalších takových firem a zareagoval podle prosté logiky: montovnu odvezete na Východ za odpoledne. Ale pokud zaměstnáváte tři sta vývojářů, odchod už skoro není možný. Takže to pojďme zařídit tak, aby tady ti vývojáři a další experti byli… No a naštěstí to od slov vedlo k činům a JIC je dnes velmi úspěšným příkladem i pro ostatní kraje, řekl bych, že i pro ten liberecký.“

Účastníci konference se poté mohli zapojit do tematických workshopů a na závěr sdělili své názory v dotazníku. Jeden z účastníků, Jiří Jičínský, komentoval: „Když to shrnu, mám návod, jak představit mou firmu za třicet vteřin a vím kde hledat investora a čím ho zaujmout. Dál se mi tu líbila možnost networkingu, zaujala mě prezentace právního prostředí zástupce AK Hajduk pana Viet Do Phama a užil jsem si bonbonek na závěr – motivační řeč nejúspěšnějšího paralympionika Jiřího Ježka. Má firma je na startu, rozdal jsem pár vizitek a domluvil jsem se na setkání se zástupcem inkubátoru StartUpStart, takže celkově spokojenost."

Co je to vlastně startup?

Startup je jako způsob rozvoje firmy populární hlavně v případech, kdy jde o možný exponenciální nárůst rozvoje projektu. Běžný bankovní úvěr nestačí, banky nejsou schopny reagovat na násobný růst obratu, mají obavy z nové ekonomiky a požadují zajištění, které nové firmy neumějí nabídnout. Naproti tomu investoři, kterým se říká „business angels“ umějí „přečíst“ osobnost zakladatele projektu a podle toho investují. Zpravidla mají více želízek v ohni a pokud aspoň některá splní očekávání, v součtu investoři vydělají víc než při konzervativním investování. Navíc mohou projektu pomoci i svou odborností či manažerskými schopnostmi.

.

 

 

Přednášející

Jaroslav Demel

Technická Univerzita Liberec - Student Business Club (SBC)

LogoLibereckykrajliberecnovelogo001CICZnovyperstynsimplerentlogoblue-bgLipoInk-Ilogo-sbc CMZRBlogoRGBstartupstart touzimsky-kapital-logo